четвер, 21 січня 2021 р.

9 клас Українська література

 22. 01. 21 р.

Тема: "Творчість М. Гоголя. Повість "Тарас Бульба". Вплив творчості М. Гоголя на розвиток українського письменства.

        Серед знаменитих імен української культури особливе місце належить М. В. Гоголю. Відомий класик російської літератури, творчість якого, на думку російського літературознавця М. Б. Храпченка, «мала значний вплив на розвиток реалістичного мистецтва», своїм корінням, душею був тісно пов'язаний з Україною. Він тут народився, провів дитячі роки. Український фольклор, пісні, легенди увійшли до ранніх творів, принісши славу молодому письменникові, вирізнивши його серед інших. 

1. Переглянувши відео, ознайомтесь із біографією М. Гоголя.


2. Історична довідка твору  «Тарас Бульба»

    Перед тим, як написати твір, автор детально вивчив історичні джерела, серед яких були: «Опис України» Боплана, «Історія про козаків запорозьких» Мишецького, рукописні списки українських літописів – Самовидця, Граб'янки, Величка. Але ці джерела вповні не задовольняли Гоголя.  Йому не вистачало в них характерних побутових деталей, живих прикмет часу, істинного розуміння  тої епохи. Історичні відомості та літописи здавалися авторові сухими та недосконалими, вони не давали Миколі Гоголю насправді зрозуміти та відчути дух народного життя, характери козаків, психологію людей. Серед джерел, які вважаються найголовнішими, були народні українські пісні, особливо історичні пісні та думи.

     Вперше твір був надрукований в збірці « Миргород»   1835 році, а в 1842 році твір з’являється вже в новій редакції. Микола Гоголь працює над твором з 1833 по 1842 рр. В другій редакції твір мав значні відмінності: по-перше, надана конкретна характеристика виникнення козацтва, запорозького війська, законів та звичаїв Січі; по-друге, присутній  розвернутий опис битви  та героїчних подвигів  козаків під Дубном; по-третє, любовні переживання Андрія та трагізм долі його, викликане зрадою; по-четверте, автор змінює образ Тараса Бульби , робить його більш героїчним, суперечливим, борцем за національну волю.

     Цей твір Гоголь редагував протягом усього свого життя, кожного разу вносячи нові й нові зміни. Але повністю роботу завершити так і не зміг.

3. Перегляд буктрейлеру «Про повість «Тарас Бульба»

- Які порушені проблеми в даному творі, на вашу думку?

- Що таке «буктрейлер»?

4. Словникова робота

Буктрейлер – короткий відеоролик за мотивами книги. Основна його задача: розповісти про книгу, зацікавити, заінтригувати читача. Вперше буктрейлери з’явилися за кордоном ще в 2002 році, а в нас це поняття з'явилося зовсім нещодавно.


5. Прочитайте у підручнику 1 і 2 главу повісті "Тарас Бульба". стисло перекажіть.
6. Дайте усно відповіді на питання 6-8 (с. 191).
Домашнє завдання: виразно читати та стисло переказувати , поділити 1 і 2 главу на частини, дібрати заголовки.


  З 23 березня по 31 березня - весняні канікули.